1

2345

 

Materials: leather, brass, oiled oak, Dimensions: 940 x 745 x 770 mm
Video: http://vimeo.com/42116385

Price please write to magdalena@tekieli.pl
Sale. If you want to buy this product, please write to magdalena@tekieli.pl

Available in stock

 

 

Prosta, geometryczna forma oraz szlachetne materiały użyte w zaprojektowanym przeze mnie sekretarzyku, stanowią nawiązanie do stylu Art déco i mieszczą się w obranych przeze mnie założeniach projektowych. Kolejną istotną cechą projektu jest przekształcalność mebla.

W sytuacji, gdy tego potrzebujemy, możliwość przekształcenia któregoś z elementów ma powodować zmianę aranżacji, możliwość schowania jednego z segmentów, bądź wręcz przeciwnie pokazania go, wysunięcia w celu lepszego dostępu do części biurka, która zwykle jest zamknięta, niedostępna. Powrót do nieużywanych, zapomnianych sprzętów, elementów wyposażenia wnętrz i zarazem poszukiwanie piękna, zrodziło moje zainteresowanie takimi meblami, a w konsekwencji jedno z założeń w projekcie sekretarzyka. Taka tendencja powstała już w drugiej połowie XIX stulecia, gdy grupa arystokratów angielskich, kierujących się ideałami romantyzmu, którzy w znacznej mierze wyrażali zamiłowanie do przeszłości. Romantyzm, który rozwijał się w połowie XIX wieku, charakteryzował się silną tęsknotą za przeszłością. Doprowadził do przywrócenia wartości meblom określanym dziś mianem antyków. Dążenie do wygody i funkcjonalności oraz zmiany, którym podlega człowiek, są istotnym czynnikiem do wyznaczenia kolejnego założenia projektowego, jakim jest ergonomia. Projekt sekretarzyka to inaczej miejsce optymalnego skupienia się, miejsce w którym każdy użytkownik odnajdzie swoją przestrzeń, w której w sposób naturalny będzie mógł się wyodrębnić.

Zaprojektowałam oraz wykonałam mebel, który w swej prostocie ma łączyć cechy użyteczności oraz elementy estetyczne, tworząc spójną całość. Sekretarzyk to mebel przeznaczony do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy, które mogą się znaleźć w domowym biurku. Mebel ma służyć do domowej pracy biurowej, w celu wysłania e-miala, przeczytania listu, bądź innych czynności. Masywny, prostokątny dębowy blat biurka pokryty jest czarną, naturalną skórą. Cechuje się ciężkością, co nadaje meblowi uroczysty charakter. Przeciwstawione są mu mosiężne, gładkie i lekkie nóżki wspierające blat, uzupełniające delikatnym złotym blaskiem drewno dębowe. Zakończone są nieco masywniejszą stópką.

Geometryczny charakter biurka przeciwstawiony jest skórzanej ażurowej harmonijce, która chowa się w jego tylnej części, podnosząc jednocześnie nadstawkę do góry za pomocą korbki. Sama nadstawa kryje wiele schowków, często ukrytych, niedostępnych dla „obcego” użytkownika. Została podzielona na trzy równe segmenty. Jest to miejsce, w którym możemy przechowywać ważne dokumenty, przedmioty niekoniecznie często używane. Każdy z nich przekształca się w inny sposób. Pierwszy kryje w sobie dwie półeczki na listy bądź szybkie notatki. Dolna część zamykanajest uchylną klapą, górna zaś otwarta. Całość można odsunąć w lewo, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do drugiego dna nadstawy. Środkowy segment podzielony jest na dwa elementy; przeznaczony jest na drobne przedmioty takie jak biżuteria. Dolna część segmentu jest stała. Dostajemy się do niej dzięki przesunięciu górnej części, która jednocześnie posiada dwie szufladki przesuwane „na wylot”. Ostatni segment nadstawy kryje w sobie dwie szuflady. Jedna z nich jest tajna. Służy do przechowywaniu sekretnych rzeczy. Możliwość otwarcia obu szuflad wymusza przesunięcia jej w prawo o kąt 90°. Po wykonaniu tego ruchu pokazuje nam się drugie dno nadstawy, (które jest ruchome w płaszczyźnie poziomej) oraz szufladka, która jednocześnie służy do otwarcia tylnej po odblokowaniu ukrytego elementu w dnie szuflady. Proces wysuwania nadstawy następuje przez ukryty w blacie mechanizm oparty o przekładnię ślimakową (samohamowną). Sekretarzyk z wysuniętą nadstawką jak też ze schowaną jest meblem o lekkich proporcjach i prostych spokojnych liniach które podkreślają funkcjonalność konstrukcji.

Przednia część blatu jest ruchoma i jednocześnie jest przestrzenią do pracy z miejscem na laptopa. Pod nią znajdują się dwa pojemniki. Z lewej strony znajduje się schowek, przez który jest łatwy dostęp do przedmiotów takich jak laptop, ładowarka, telefon. Natomiast z prawej strony możemy schować elementy piśmiennicze i papeterię.

Słowo „tajemnica” ukryte w nazwie sekretarzyka nadaje mu specyficzny charakter. Domowe, osobiste biurko, które kiedyś było miejscem, gdzie pisano listy, chowano drogocenne rzeczy i podręczne drobiazgi, dziś rozumiane jest nieco inaczej. Przewrotnie przywracam dawną funkcję sekretarzyka, projektując miejsce na pierwszy rzut oka niedostępne. Przy wykorzystaniu znaczenia tego mebla odświeżyłam jego stylistykę, nadając mu jednocześnie nowe cechy. Tym sposobem zaprojektowany przeze mnie sekretarzyk zyskał nowe znaczenia, zachowując cechy mebla charakterystycznego dla stylu Art déco.

Projekt realizowany pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Bożyka.

Photo  Spheresis Foto, Brambla

<iframe src=”http://player.vimeo.com/video/42116385″ width=”500″ height=”281″ frameborder=”0″ webkitAllowFullScreen mozallowfullscreen allowFullScreen></iframe>

Secret Desk

  • Categories →
  • Product
 
 
Back to top